تبلیغات
ثقلین - حفظ قرآن بدون توکل، مگه داریم...؟!

حفظ قرآن بدون توکل، مگه داریم...؟؟!!

http://toptoop.ir/files/pic/n/600000/01/30/toptoop.ir%D8%B9%DA%A9%D8%B3%20%D8%A7%D8%B2%20%D8%AA%D9%88%DA%A9%D9%84%20%D8%A8%D9%87%20%D8%AE%D8%AF%D8%A7.jpg

تاحالا به این فکر کرده بودید که تا چه حد امداد خداوند متعال در مسیر حفظ ما موثر است؟

حفظ قرآن از کارهایی است که بعد از مدتی انسان را خسته می کند.حافظ قرآن در طول این مسیر،دائماً به نیروی محرکه نیاز دارد. اما این نیروی محرکه،چه چیزی می تواند باشد؟ چه چیزی می تواند تکیه گاه مناسبی برای این کار بزرگ باشد؟

اگر قرآن برای ما،یک متن معمولی باشد و جذابیتی نداشته باشد،علاوه بر خستگی باعث زدگی هم می شود. اما چیزی که می تواند این حالت را از بین ببرد و محرک قوی باشد،"توکل" است.توکل یگانه چیزی است که این مقصد را با همه فراز و نشیبش،دست یافتنی می کند.

ابتدا باید مقداری به مفهوم توکل توجه کنیم. مختصر و مفید بخواهیم این مفهوم را با هم دوره کنیم میتوانیم این گونه بگوییم که: توکل یعنی ما تمام تلاش خود را در انجام کاری به کار بگیریم و نتیجه را به خدا بسپاریم (وَ شاوِرهُم فی الاَمرِ فَاِذا عَزَمتَ فَتَوکَّل علی الله اِن اللهَ یحِبُ المتوکلین)1. البته ممکن است نتیجه ی کار آن گونه که میخواهیم نشود.

تقریبا می توان گفت که بدون توکل محال است کسی حافظ قرآن شود. مگر آنکه شخصی،با هدفی صرفاً مادی به حفظ قرآن بپردازد.

توکل در بستری به نام "معنویت" تحقق پیدا می کند.اگر در طول مسیر حفظ،برای حافظ،انس با مفاهیم قرآن حاصل نشود، نمی تواند توکل داشته باشد. این انس با مفاهیم قرآنی،همان معنویت است!

پس حافظ قرآن نیاز به بهره گیری از عنصر دیگری به نام معنویت دارد؛ و معنویت بستری برای توکل کردن است. چراکه توکل امری قلبی است و هنگامی در قلب انسان بوجود می آید که زمینه اش فراهم باشد.

در آینده به شرح این عنصر،یعنی معنویت در حفظ قرآن می پردازیم...

1- سوره آل عمران آیه 159